Türkiye Posta Kodları Haritaları

Türkiye Posta Kodları Haritası, Pusula Harita Yayıncılık tarafından özellikle nakliye ve lojistik sektörü için üretilmiş özel bir haritadır. Türkiye Siyasi Haritası üzerinde, posta kodları bilgilerini gösteren bir haritadır. Harita üzerinde il, ilçe ve beldeler sınırları ile ayrılmış ve renklendirilmiştir. Posta kodları yazıları ise uygun renk ve büyüklükte harita üzerine yerleştirilmiştir. Türkiye Posta Kodları Haritaları nakliye ve lojistik sektöründe kullanılan haritalardır.

Posta Kodları Haritaları hangi boyutta basılabilir?

Posta Kodları Haritaları genel olarak poster harita ya da duvar haritası olarak kullanılabilmektedir. Poster haritaların baskı boyutları 100 X 140 cm harita, 150 X 220 cm harita, 100 X 200 cm harita, 150 X 300 cm harita gibi boyutta büyük boy harita baskısı; duvar haritası ya da poster harita baskısı olarak hazırlanabilir. Katlamalı cep haritası olarak, kırımlı harita olarak Posta Kodları Haritaları talep eden müşterilerimiz de vardır. Katlamalı harita ya da kırımlı harita olarak üretilen haritalar cebe ve çantaya kolay sığdıkları için daha çok fuar ve toplantı gibi etkinliklerde dağıtılmak üzere tercih edilmektedir.

Posta Kodları Haritaları aynı zamanda ofislerde ve toplantı odalarında operasyon haritası amacıyla duvar haritası olarak kullanılabilmektedir. Posta Kodları Haritaları fotoblok harita, forex harita , mıknatıslı harita ya da isterseniz çerçeveli olarak basılarak duvara monte edilir.

_turkiye-posta-kodlari-4

Posta Kodları Haritaları Nasıl Kullanılır?

Posta Kodları, kargo paketlerinin ve gönderilen postaların adreslerine daha kısa sürede ulaşmalarını sağlamak amacıyla sistematik bir adresleme yapabilmek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Posta Kodları sisteminde amaçlanan şey postaların gidecekleri yönün belirlenmesinde iş gücünü ve zaman kaybını azaltmak, hata oranını en aza indirmektir. Eksiksiz yazılmış bir posta kodundan, postanın ya da kargonun gideceği ülke – şehir – kasaba – mahalle – köy ayrıntısına kadar bilgi almak mümkündür. Bunları otomatik olarak barkodlara döken sistemler ve bu barkodaları okuyan ve ilgili postayı yönlendiren sistemler geliştirilmiştir. Posta kodlarının geliştirilmesindeki amaç da bu adres ayrıştırma işinin otomatize edilmesi, insan hatasının en aza indirilmesidir.

Posta Kodları Haritalarında ise, bölgelere, illere, ilçelere ve mahallere kadar inen posta kodları sistemi harita üzerinde gösterilir. Posta kodları haritalarının kullanımında, lojistik firmasında fiyat hesaplaması yapan bir pazarlama elemanından tutun; kargo firmasındaki yetkiliye kadar herkes haritalardan faydalanmaktadır. Türkiye’de posta kodları sistemi OMAS adı altında ilk olarak Ankara, İstanbul Avrupa ve Anadolu ile İzmir Posta İşleme Merkezlerinde 1986 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Posta kodları sisteminde rakamların ve harflerin kullanımı ve dizilişi ülkelere göre farklılık gösterir. Posta kodları günümüzde nakliye ve lojistik sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir