Posta Kodları Zip Kodları nedir?

Posta Kodları, kargo paketlerinin ve gönderilen postaların adreslerine daha kısa sürede ulaşmalarını sağlamak amacıyla sistematik bir adresleme yapabilmek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Posta Kodları sisteminde amaçlanan şey postaların gidecekleri yönün belirlenmesinde iş gücünü ve zaman kaybını azaltmak, hata oranını en aza indirmektir.

Eksiksiz yazılmış bir posta kodunu okuyarak, postanın ya da kargonun gideceği ülke – şehir – kasaba – mahalle – köy ayrıntısına kadar bilgi almak mümkündür. Bunları otomatik olarak barkodlara döken sistemler ve bu barkodaları okuyan ve ilgili postayı yönlendiren sistemler geliştirilmiştir. Posta kodlarının geliştirilmesindeki amaç da bu adres ayrıştırma işinin otomatize edilmesi, işlemlerin hızlanması, bir sistem dahilinde yapılarak insan hatasının en aza indirilmesidir.
Posta kodları haritası, kargo, nakliye ve lojistik sektöründe, dış ticarette en çok kullanılan haritadır. Posta kodlarının, harita üzerinde temsil ettikleri bölge içinde yazılmaları ile oluşturulan haritalara posta kodları haritası denir. Posta kodları sistemi Avrupa ülkelerinde daha gelişmiş ve daha oturmuş bir sistem olduğundan ve en çok gönderi ve mal sirkülasyonu Avrupa Ülkelerinde olduğundan dolayı, Posta Kodları Haritaları genelde Avrupa ülkelerini kapsayan haritalardır. ABD de ise ülkeye özel geliştirilmiş ZİP kodları adı verilen bir sistem kullanılmaktadır

Posta Kodları Universal Postal Union (UPU) adlı uluslararası bir organizasyon tarafından koordine edilmektedir ve 191 üyesi bulunmaktadır.

ZİP kodları ya da ZIP Codes, Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü bir sistemdir. Posta Kodları tanımı ise, bu sistemin genel adıdır. Bazı ülkelerde sadece numaralar kullanılırken, bası ülkelerde sadece Harfler, bazılarında ise, harf ve rakamlar birlikte kullanılır.

Posta Kodları Haritalarında, bölge bölge renklendirilmiş ülkeler üzerinde bölgelere, illere, ilçelere ve mahallere kadar inen posta kodları sistemi harita üzerinde gösterilir. Posta kodları haritalarının kullanımında, lojistik firmasında mesafeye göre fiyat hesaplaması yapan bir pazarlama elemanından tutun; paketleri zamanında ve hatasız bir biçimde yerine ulaştırmaya çalışan kargo firması çalışanına kadar herkes haritalardan faydalanmaktadır. Türkiye’de posta kodları sistemi ilk olarak 1986 yılında OMAS adı altında Ankara, İstanbul Avrupa ve Anadolu ile İzmir Posta İşleme Merkezlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Posta kodları sisteminde rakamların ve numaraların kullanımı ve dizilişi ülkelere göre farklılık gösterir. Posta kodları haritalarına nakliye ve lojistik sektöründe büyük önem verilmektedir ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir