Navigasyon Haritası

Navigasyon  kelimesi denizde yön bulma bilgi ve becerisi anlamına gelen “Navigation” kelimesinden gelmektedir. Dilimizde de bu anlamda kullanılır. Ancak günümüzde araç içinde kullanılan Cep Telefonu, GPS ya da elektronik navigasyon sistemleri için de kullanılan genel bir tanım olmuştur.

Navigasyon sistemleri, haritaların ve yönlendirmelerin yer aldığı bir ekrana sahip; bünyesinde GPS (Global Positioning System / Küresel Konumlama Sistemi) barındıran, hafızasında ya da sonradan takılabilen SD kart içinde, sayısal haritaların yer aldığı sistemlerdir.

Navigasyon cihazlarının günümüzde kullanılan en önemli özelliği, o an için bulunduğunuz noktadan gitmeyi hedeflediğiniz noktaya kadar rota çizerek ve size yol gösterebilmesidir. Bu rota gösterimi grafik olarak oklar yardımıyla olabildiği gibi, sesli olarak yönlendirme şeklinde de olabilmektedir. Navigasyon cihazını kullanırken rota dışına çıkarsanız, cihaz otomatik olarak size yeni bir rota çizer. Hedefinize ulaşana kadar yapılan rota değişikliklerinde yeniden rota hesaplanır.

Navigasyon Haritası Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle navigasyon haritaları güncel olmalıdır. Konumsal olarak caddeler, sokaklar, otobanlar doğru çizilmiş olmalı, isimlendirmeleri doğru yapılmış olmalıdır. Navigasyon haritalarında veriler akıllandırılmış olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir